Pro dokonalou úpravu končetin jsou nejlepší běžné nůžky. Musíme s nimi ale pracovat opatrně a ze začátku je vhodné nechat si při stříhání rezervu na zarovnání vzniklých zubů. Zde věnujeme pozornost praporcům zejména na hleznech zadních nohou, které přerůstají a vytváří „papuče“. Ty zkrátíme s linií hlezna asi na 1 cm. Snažíme se zachovat dojem silné kostry a proto zkrácení nesmí být příliš těsné. Zarovnáme také přerůstající chlupy na tlapkách, tak aby nic nepřečnívalo a tlapka byla kulatá – má to i tu výhodu, že se v upravených tlapkách nedrží bláto. Krom toho jsou psu přerostlé chlupy nepohodlné.
Postup:
přední a zadní končetina před úpravou (přerostlé části tu však nejsou dobře patrné)
nejprve ostříháme srst mezi polštářky tak, aby nepřečnívala…
dále zaoblíme tvar zastřižením tlapek po stranách a mezi drápky.
Srst z vrchu tlapek vyčešeme nahoru a zastřihneme cca pod úhlem 45o
U předních tlapek nakonec zastřihneme srst na praporcích od pátého prst dolů.
A takto by přibližně měla vypadat správně upravená přední končetina
Stejný postup u tlapek použijeme i na ostatní končetiny.
Vyčešeme si srst na hleznech kartáčem s kovovými štětinami a zastřihneme s linií hlezna tak, aby noha vypadal přirozeně. U země chlupy zkrátíme více a na hlezenním kloubu ponecháme chlupy o něco delší.
Těsně před vstupem do výstavního kruhu už jen znovu vyčešeme kartáčem směrem nahoru.
Nezkušeným majitelům doporučuji vyzkoušet tyto zásahy mimo výstavní sezónu nebo se poradit se zkušenějším chovatelem. Některé šeltičky tyto zásahy téměř nepotřebují u jiných jsou nezbytné (zejména americké typy šeltií). Šikovná úprava před výstavou může být i polovinou úspěchu.
Přejeme všem hodně zdaru při úpravách vaší šeltičky.